Skip to content Skip to footer

Ayağın üşümesi neyin belirtisidir?

ayağın üşümesi

Ayağın üşümesi durumu başta ileri yaş bireylerde olmak üzere sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Üşüyen ayaklarda çoğu zaman eşlik eden dolaşım ya da sinir sorunlarının olduğu bilinmektedir.

Ayağın üşümesi nedir?

Ayağın üşümesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak ayağın genelinde ya da ağırlıklı olarak parmaklarda hissedilen soğukluk durumudur. Bu sorunu kronik çaptaki hastalıkların endike olmasıyla yaşayan bireyler ayaklarını sürekli olarak ya da sık sık üşüdüğü şeklinde tanımlayabilir. Elbette ayağın üşümesi durumunun bir doktor kontrolünde ele alınarak planlanması gerekmektedir.

Ayağın üşümesi neden oluşur?

Ayağın üşümesi 3 farklı durumda ele alınabilir. İlk olarak ayak maruz kaldığı ortam koşullarına göre gerçekten üşüyebilir ve ısınma ihtiyacı duyar, hareket kısıtlılığı yaşayabilir. Bunun yanı sıra ayaktaki üşümenin nedeni sinir sorunlarından da kaynaklanabilir. Özellikle diyabetin eşlik ettiği kişilerde oluşan sinir hasarı, ayağın zaman zaman ve değişken oranda üşüdüğü ya da yandığı yanılgısını ortaya koyabilmektedir. Bu durumda ayak gerçekten üşümüyor olsa da sinirlerin beyne ulaştırdığı bir kandırmaca söz konusudur. Bir diğer durum da ayaktaki dolaşımın zayıflamasıdır. Zayıflamış bir kan dolaşımı ayakta ısınının düşmesine ve ayağın üşümesinde etkilidir.

Ayağın üşümesi nasıl önlenebilir?

Üşümenin temel kaynağı bir doktor kontrolünde kesinleştiğinde bir ilaçla desteklenebilir. Doktor sürecine ek olarak üşümenin ev koşullarında da birtakım girişimlerle kontrol altına alınması mümkündür.

  • Ayağın gerçek ısısıyla hissedilen ısı farklılık gösterebilir. Bu durum özellikle uzun bir diyabet geçmişine sahip bireylerde yaşanır ve çoğu zaman yanıltıcıdır. Ayağın gerçek ısısı elle kontrol edilmeli, ihtiyaca göre çorap ya da battaniye tercih edilmelidir.
  • Dolaşım ya da sinir sorunlarından kaynaklı oluşan üşüme durumlarını sadece dışarıdan kontrol altında tutmak zahmetli gelebilir. Aynı zamanda bu tür durumlar doktor kontrolünde çoğu zaman ilaçlarla desteklenir. İlaçların doğru dozda ve zamanda kullanılmaması üşümenin kontrol altında tutulamamasına neden olabilmektedir.
  • Kimi ayaklar üşüme durumunu sadece terleme sonrası yaşayabilir. Bu noktada temel hedef terlemenin önlenmesidir ve buna yönelik özel gümüş çoraplar, terleme önleyici spreyler ve ayaktaki hava akışını sağlayan ayakkabılar tercih edilebilir. Ayaktaki aşırı nem aynı zamanda mantar riskini de oluşturur. Bkz: Mantarlı Tırnak Bakımı.
  • Herhangi bir hastalığın neden olmadığı durumlarda üşüme ince çorap (aksesuar çorap) ya da ayağın ısısını koruyamayan ayakkabılardan kaynaklı gelişebilir. Doğru seçimler tüm bunların önüne kolaylıkla geçebilir.

Bir yorum yap