Skip to content Skip to footer

Ayaktaki kaşıntının nedenleri nelerdir?

ayaktaki kaşıntı

Sıklıkla karşılaşılan ayak sorunlarının başında gelen ayaktaki kaşıntı durumu belirli cilt sorunlarının ayak üzerinde seyir göstermesiyle ortaya çıkabilmektedir.

Ayaktaki kaşıntı nedir?

Ayak cildinin belirli bölgesinde ya da tamamında oluşan, çoğu zaman beraberinde soyulma ve döküntüleşmelerin de meydana geldiği huzursuzluk durumudur. Ayaktaki kaşıntı ileri bir hal aldığında kontrol etmesi daha da güçleşebilir. Kaşıntıya karşı koyamayan bireylerde cilt sorunları, kanama odakları, yaralanmalar ve bunlara bağlı olarak enfeksiyon durumları gelişebilir.

Ayaktaki kaşıntı neden oluşur?

Ayaktaki kaşıntının oluşmasına neden olan belirli ayak sorunları bulunmaktadır. Bunlardan ek sık rastlanılanı cilt mantarıdır (tinea pedis). Cilt mantarı, ayağın fazla neme maruz kalması sonucunda kendiliğinden gelişebilir ya da bulaşıcılık özelliğine bağlı olarak farklı bir kişi veya ortamdan bulaş gösterebilir.

Elbette kaşıntıya sıklıkla neden olan durum her ne kadar mantar etkenleriyle gözlense de bunun dışında belirli faktörler de bulunmaktadır. Örneğin alerji durumu daha çok ayak cildine temasla ortaya çıkan, giyilen ayakkabı ya da çorabın üretim malzemesine karşı oluşan tepkimelerin sonucunda ortaya çıkar. Alerji durumunun en tipik belirtisi cilt üzerinde kızarıklık, soyulma ve kaşıntısı hislerini meydana getirebilmesidir. Bu belirtilerle birlikte mantar benzeri seyir gösterebilir ve ayrımı doktor kontrolünde yapılır.

Ayağın düzenli ihtiyaç duyduğu günlük bakımının ihmali de ayakta kaşıntıya neden olabilmektedir. Bkz: Evde ideal ayak bakımı nasıl uygulanır?

Öneri:
Ayakta Sedef (Psoriasis) ve Mantar (Tinea Pedis) Ayrımı – (podolojiturkiye.org)

Podoloji Türkiye

Ayaktaki kaşıntı nasıl önlenir?

Ayaktaki kaşıntıyı önlemenin bazı adımları vardır. Bunlardan bir kısmı şöyle listelenebilir:

  • Ayaktaki kaşıntıya neden olan durumunun belirlenmesi kaşıntının önlenmesindeki ilk temel adımdır. Bu doğrultu kesin tanının konması için bir doktor kontrolü gerekmektedir. Ek olarak bir podolog desteği ile kaşıntı sorunun boyutu değerlendirilebilir, fakat tanı konmaz.
  • Mantar odaklı oluşan kaşıntı sorunlarında ayağın sürekli neme maruz kalması kaşıntıyı daha da şiddetlendirebilir. Kaşıntıyı önlemek ya da kontrol altında tutmak için ayağın kuru kalması, ıslandığında nemden arınması önemlidir. Özellikle terleme sorunu yaşayarak nem konusunda ayağını kontrol altında tutmakta güçlük çeken bireyler düzenli ayak bakımlarını tercih etmeleri gerekebilir.
  • Ayaktaki nem oranı kimi zaman uygulanan bakımla cilt üzerinden arınsa da kullanılan çorap ya da ayakkabılara yerleşen nemin de aynı şekilde giderilmesi gerekir. Çorapların değişimi ve ayakkabıların havalandırılması bu noktada etkilidir.
  • Kaşıntıya eşlik eden durumda dökünleşme ve soyulmalar gözleniyorsa kaşıntının şiddeti bu bulgulara bağlı olarak daha da derinleşebilir. Hem kaşıntı hem de ciltteki bu bulguların kontrol altına alınması için özel sprey ve losyonlar tercih edilebilir. Kimi zaman gümüş ipliğine sahip özel çoraplar kaşıntının ayaktan arınması konusunda da etkilidir. Pudra gibi nem alıcı ürünlerin kanama, soyulma ya da döküntüleşme gösteren ayak cildinde uygulanması risklidir.
  • Alerjik nedenlerle oluşan kaşıntı durumunun ayaktan arınması mantar nedenli durumlara göre biraz zahmetli olabilir. Alerjinin doktor desteği ile kontrol altına alınması gerekir ve bu durumda ayağa doktor onayı olmadan doğrudan bir uygulama yapılmaz. Kimi alerjik belirtiler pansumana bile ihtiyaç duyabilir.
  • Hijyen eksikliğinin neden olduğu durumlara bağlı gelişen kaşıntı ayağın ideal bakımının sağlanmasıyla giderilebilir. Bu nedene bağlı gelişen kaşıntı sorunları genelde geçicidir.

Bir yorum yap