Skip to content Skip to footer

Tırnaktaki sarılık neyi ifade eder?

tırnaktaki sarılık

Ayak sorunlarının %40’lık bir bölümü tırnaklar üzerinde gelişiyor. Öyle ki, bu sorunların temel belirtisi olan tırnaktaki sarılık ve kalınlaşma durumu birtakım risklerin de habercisi olabiliyor.

Tırnaktaki sarılık neden oluşur?

Sararma, tırnakta belli faktörlere bağlı olarak kısa ya da uzun süreli gelişebilir. Çoğu zaman bir hastalık niteliği taşımasa da sararma belirtisi olan durumlar tırnağın yapısal anlamda beslenme bozukluğu yaşadığının da göstergesidir. Beslenme bozukluğunun ileri yaşla birlikte görülme sıklığı fazladır.

Tırnaktaki sarılık belirtisine neden olan ve bilinen ayak sorunları şunlardır:

 • Tırnak Boşalması (Onycholyse)
  Boşalma durumu tırnağın normalde beslenmesi gereken tırnak yatağından ayrılmasını ifade eder. Bu durum darbe, yanlış tırnak kesimi ve vitamin eksikliği gibi temel faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Bkz: Tırnak Boşalması (Onycholyse) nedir? Nasıl düzelir?
 • Tırnak Mantarı (Onychomykose)
  Tırnakta gelişen mantar sorunu tırnak plağı üzerinden belirtiler gösterir. Kalınlaşma ve tırnağın döküntüleşmesi gibi yapısal bozulmalar beraberinde renk değişimlerini de getirir. Bkz: Mantarlı Tırnak Bakımı.
 • Dolaşım Problemleri
  Tırnağın beslenmesini bozan hastalıklar (diyabet, damar sorunları, troid, sedef vb) güçsüzleşen tırnak yapısının sararmasına neden olabilir. Bu durumda periyodik bakımlar sararma giderilmesi ve olası risklerin önlenmesi açısından önemlidir.
 • Oje Kullanımı
  Tırnakların normalde ihtiyaç duyduğu oksijenlenmeyi keserek tırnakta kuruluk, esneklik kaybı gibi temel belirtiler gösteren ojeler sararma bulgusunu da sıklıkla gösterebilmektedir. Oje kullanımının tırnak yapısı üzerinde büyük riskleri bulunmaktadır.
 • İleri yaş
  Her şey yolunda gitse bile tırnak yapısının ileri yaşla birlikte doğal haliyle de sararma belirtisi gösterebildiği gözlenmiştir. Yaşlı bireyler gençlik dönemlerine kıyasla daha kalın tırnaklara sahip olabilir ve sağlıklı kalınlaşma tırnak renk tonunda koyuluk yaratabilir. Bu durum hastalık boyutunda ele alınmadığından risk barındırmaz.
 • Terleme
  Ayaktaki fazla nem oranı başta mantar konusunda riskli bir ortam oluşturur. Kimi zaman terleme oranı ya da sıklığı tırnak yapısında da yumuşamaya neden olur ve yapısal anlamda sararma belirtisi buna bağlı da gelişebilir.
 • İlaç kullanımı
  Herhangi bir nedenle kullanılan bazı ilaçların tırnak yapısında sararma şeklinde komplikasyonları gözlenebilmektedir. Örneğin kemoterapi ilaçları bu durumu sıklıkla yaşatabilmektedir. Kullanılan bu ilaçlarla birlikte zarar alan tırnak yapılarının periyodik bakımlarla korunması son derece önemlidir.

Tırnaktaki sarılık nasıl arındırılır?

Tırnaktaki sarılık, sorununun tırnakta yaşanmasına neden olan faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu durumda iyi bir işlem planı gerekmektedir. Kimi sararma durumu hastalık temelinde olmadığında ev koşullarında giderebilirken hastalığı temel alan sorunlarda sararmanın giderilmesi sadece podolog kontrolünde sağlanabilir. Neticede sararmaya yönelik ev koşullarında denenebilecek birtakım girişimlerde bulunmaktadır:

 • Tırnakların olası sararma ve kalınlaşma durumunu önlemek için ideal ayak bakımınızı günlük olarak yapın (Bkz: Evde ideal ayak bakımı nasıl uygulanır?)
 • Tırnaklarınızı besleyici solüsyonlarla günlük olarak besleyin (örneğin çay ağacı yağı –teebaumöl)
 • Oje kullanmayın.
 • Rahat ayakkabılar tercih edin (Bkz: Doğru ayakkabı kullanımı).
 • Çorapların ve ayağın hijyenine dikkat edin.
 • Tırnak kesiminizi doğru yapın.
 • Tırnaklarınızı renk değişimi yönünden sürekli takip edin.

Bir yorum yap