Skip to content Skip to footer

Tırnak Mantarı’ndan korunmanın 5 temel yolu

tırnak mantarı

Ayak tırnaklarındaki kalınlaşma, renk değişimi ve kötü görüntüsüyle tanınan tırnak mantarı sorunu önlem alınmadığında uzun süreli seyir gösterebilir. Yaygın bir yapıya bürünen mantar probleminin iyileşme süreci de bir o kadar uzundur.

Tırnak Mantarı nedir?

Tırnak Mantarı bilinen diğer adlarıyla “Onychomykose(-mykosis)”, ayak tırnakları üzerinde tırnak plağına yerleşerek seyir gösteren hastalıklı durumdur. Tırnak üzerinde yer edinen bu sorun sıklıkla karşılaşılmakta ve ileri yaşla birlikte görülme ihtimali artmaktadır. Kalınlaşma, renk değişimi, tırnakta döküntüleşme, şekil bozukluğu ve kimi zaman oluşan yapısal bozulmanın da etkisiyle ağrı bulguları mantar sürecinin seyrinde eşlik eden belirtilerdir.

Mantarın tırnak üzerindeki tutulumu neden olan faktöre göre değişebilir. Sürekli neme maruz kalan ayaklarda mantar sorunun yaygınlaşma oranı yüksektir. Aynı zamanda sürekli baskı ve travmaya maruz kalan ayakların da mantar konusunda uzun süreli sorunlar yaşadığı gözlenmektedir. Temelde tüm mantar sorunlarının bulaşıcılık özelliği tespit edilse de tırnak mantarının cilt mantarındaki kadar kişiden kişiye bulaşma durumu yaygın değildir. Düşük de olsa bu bulaşma riski göz ardı edilmemelidir.

tırnak mantarı

Tırnak Mantarı’nda Podolojik Yaklaşım

Tırnak Mantarı’na neden olan sorunların ortadan kaldırılması iyileşme sürecindeki ilk adımdır. Söz konusu durum nem, travma, yanlış kesim ya da ayakkabılardan kaynaklıysa buna göre podolog kontrolünde bir plan oluşturulur. Mantar sorunu tırnak üzerinde tutulum gösterdiğinde ev şartlarındaki girişimlerle kendiliğinden arınması güçleşebilir. Bu doğrultuda podolog desteği ile uygulanan ve genelde aylık aralıklarla tercih edilen küretaj işlemlerinin sağlanması mantar sürecinin iyileşmesine hız kazandırabilmektedir. Küretaj işlemi doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisinin yanında süreci desteklemek amacıyla uygulanır. Tek başına bir tedavi niteliği barındırmaz ve sadece podolog tarafından uygulandığında etkilidir. Bkz: Podolog Kimdir?

Tırnak Mantarı’ndan korunmanın 5 temel yolu

Tırnak mantarından korunmanın yollarını 5 temel adımda listeledik:

 • Ayağın günlük bakımını yapın
  Ayağın sürekli olarak ihtiyaç duyduğu ve birçok ayak sorununa yönelik koruyucu nitelik barındıran ideal bakımını ihmal etmeden uygulayın. Bkz: Evde ideal ayak bakımını nasıl uygulanır?
 • Ayağı neme maruz bırakmayın
  Sürekli ve sıklıkla neme maruz kalan ayaklar mantarın oluşumu konusunda risk oluşturur. Ayağın gereğinden fazla neme ihtiyacı yoktur. Ayrıca ayağın yıkama sonrasında kurulanması da önemlidir. Çoğu zaman parmak aralarının kuruluğu göz ardı edilir ve cilt odaklı mantar sorunları da bu bölgelerde başlangıç gösterir.
 • Tırnakları koruyun
  Yanlış tırnak kesimi, dar ayakkabı kullanımı ya da darbe gibi tırnak yapısına zarar veren durumlardan uzak durun. Tırnak plağı yaşadığı yapısal kayıpları sadece uzama ile düzeltebilir ve bu kaybın miktarına bağlı olarak aylar sürebilir. Bu süreçte yapının bozulmaya maruz kalması savunmasız bir tırnağı ortaya koyarken mantar riskine de zemin hazırlar.
 • Çorap ve ayakkabıların hijyenine dikkat edin
  Ayağın temiz olması mantar sorununa karşı önlem almada tek başına yeterli olmayabilir. Beraberinde kullanılan ayakkabı ve çorapların hijyenine de dikkat edilmelidir. Çorap tempoya göre günlük olarak değiştirilmeli, ayakkabılar kullanıma göre yıkanmalı ve havalandırılmalıdır.
 • Tırnak yapısını güçlü tutun
  Gerektiğinde tırnak yapısında oluşan zâfiyetleri gidermek adına besleyici solüsyon destekleri alarak tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı tutun. Bu, olası mantar risklerine karşı tırnağın bağışıklık kazanmasında etkilidir.

Bir yorum yap