Skip to content Skip to footer

Evde ideal ayak bakımı nasıl uygulanır?

Ayak sağlığını korumanın en temel yolu günlük ayak bakımı ve takibin yapılmasında saklıdır. Olası ayak sorunlarının çözümü oldukça zahmetliyken ayak bakımı ile korunmak daha kolaydır.

Ayak Bakımı nedir?

Evde ayak bakımı, ayağın temel ihtiyaçlarının giderildiği ve mutlaka günlük olarak uygulanması gereken temel sorumluluklardan biridir. Ayak bakımı, tırnak ve cilt müdahalesini esas alarak ayağın korunmasında etkilidir. Özellikle diyabetli ya da yaşlı bireylerde ayak bakımının önemi oldukça fazladır.

Ayak Bakımı ev koşullarında nasıl yapılır?

Ayak bakımının evde uygulanması için klinik koşullardaki gibi özel donanımlara ihtiyaç yoktur. Doğru ebattaki bir tırnak makası, iyi bir nemlendirici, ciltte tahriş yaratmayan bir bezle bakımın temel adımları sağlanabilir. Peki ayak bakımı nasıl uygulanır?

Evde gözlem

Ayak bakımı için şu adımlar takip edilmelidir:

  • Tırnaklarla başlayın.
    Ayak bakımına tırnakların müdahalesi ile başlayın. Sağlıklı tırnak yapıları evde doğru tercih edilen bir makasla sağlanabilir. Eğer tırnakların hastalık boyutunda bir sorunu varsa evde bakımını sağlamanız güçleşebilir. Bu doğrultuda bir podolog desteği almayı ihmal etmeyin. Sorunsuz bir tırnaktaki kesim düz olarak yapılmalıdır. Tırnakların köşeleri kesilmez, kavis verilmez. Bunun amacı olası batık riski oluşturmamaktır.
  • Cilt üzerinde devam edin.
    Cildin temizliğini ılık ve sabunlu suda sağlayın. Eğer varsa kalınlaşma ve döküntüleşmeleri ciltten mümkün oldukça arındırmaya çalışın. Bunu yaparken ponza ya da topuk taşı gibi materyalleri kullanırken dikkatli olun. Ciltte tahriş oluşturmamaya çalışın.
  • Bitirişi yapın.
    Son olarak ayağın ve parmak aralarının tamamen kurulandığından emin olun. Varsa eğer tırnaklar için besleyici solüsyon ya da yağlar (örneğin çay ağacı yağı) tercih edebilirsiniz. Parmak araları haricinde cilt üzerine de nemlendirici krem desteği sunabilirsiniz.

Ayak bakımıyla ilgili destek almak için 0(216)390-9912 numaralı hattımızdan ya da “Randevu Al” sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazışmak isterseniz “Whatsapp” hattımız da aktif!

Bir yorum yap