Skip to content Skip to footer

İleri yaşla birlikte gelen ayak sorunlarına Podolojik Yaklaşım

İleri yaşla birlikte gelen ayak sorunlarına Podolojik Yaklaşım

Ayak sorunları her yaş grubunda gözlenebilen geniş bir potansiyel kitleye sahiptir. Nitekim her yaş grubunun bu sorunlara olan biyolojik tepkisi de farklılık gösterebilir. Özellikle ileri yaş bireylerin yaşa bağlı olan direnç zayıflıkları ayak sorunlarının daha ileri seviyelerde yaşanmasında etkilidir.

İleri yaşla birlikte sadece ayakların bütünlüğü değil, vücudun birçok noktasında çöken bağışıklık yapısı gözlemlenir. Hastalanmaya daha meyilli olan yaşlı bir beden, iyileşme konularında da zahmetli, uzun süreli uygulamalara ihtiyaç duyabilir. Çok az sayıda problemin yaşlılık döneminde kendiliğinden çözüme ulaştığı gözlenmektedir.

İleri yaşta ayaklar daha çok etkileniyor

Ayaklar vücudun diğer bölgelerine kıyasla ileri yaş dönemlerinde hastalanmaya daha potansiyel bir zemin oluşturan organlardır. Keza ayağın dolaşımı da bu yaş dönemiyle birlikte doğal haliyle zayıflığa uğrayarak yeterince beslenmez. Bu besin kaybı çoğu bireyin ilaç tedavisi altında doktor kontrollü destekler almasına sebebiyet verir. Periyodik kontroller ve doğru ilaç kullanımlarıyla ayağı doğal yapısında tutmak çok olasıdır.

Vücuda ait bazı kronik sorunlar ilaç destekleri olmasına rağmen dolaşımın en zayıf olabileceği yapı olan ayaklarda bazı sorunları meydana getirebilir. Örneğin tırnak mantarı yaşlılık ile birlikte en sık rastlanan ayak sorunlarının başında listelenmektedir. Bakım ihtiyacının daha fazla olduğu bu tabloda yaşlılık kriterini de göz önünde bulundurduğumuzda çoğu zaman ihmalkârlık faktörü de gözlenebilmektedir. Yaşlılığın getirisiyle ideal ayak bakımını sağlayamayan birçok birey, ayak sorunlarını ileri safhasına kadar yaşamanın dezavantajıyla mücadele ediyor.

İleri yaşta Podolojik Yaklaşım

İleri yaşta Podolojik Yaklaşım

Podolojik Yaklaşım tam da bu noktada çok büyük bir öneme sahiptir. Ayağın gerekli kontrol ve bakımlarının sağlanamadığı bu yaş dönemlerinde alanında deneyimli kişilerce (podolog) ayağın gerekli tüm işlemlerinin sağlanması ileri yaş bireylerde oldukça konforlu bir yaşantıyı sunabiliyor. Hatta gecikilmiş, ileri bir hal almış ayak sorunlarında bile Podolojik Yaklaşımlar bireylere her aşamada çözümlerin olabileceğini gösteriyor. Cerrahi uygulamalar gibi zahmetli tekniklere ihtiyaç duymayan bu yaklaşımlar işlem sırası ya da sonrasında ağrısız süreçleri ortaya koyabiliyor.

Her birey, hayatının bir dönemini ileri yaşla tamamlayacak.

Ayak bakımına en çok ihtiyacı olan bireylere en etkili ve modern uygulamarı sunmak adına Lewis Ayak Bakımı her zaman hizmetinizde. 🌸

Bir yorum yap